Great Kilted 5k 2016 5k

Overall Finish List

August 28, 2016



                                                                                                                Chip         Gun  
    Place    Name                              City               Bib No  Age Gend    Age Group                 Time        Time        Pace  
       1    Elijah Smith                      Port Ludlow            67    14   M       1  1-19               21:23.3     21:23.3      6:54/M
       2    Robin Torres                      Edmonds                74    61   M       1 60-69               22:31.4     22:31.4      7:16/M
       3    Micah Korn                        Huntington Stn NY      41    46   M       1 40-49               22:58.5     22:58.5      7:25/M
       4    Palmer McDaniel                                          50    14   M       2  1-19               23:19.9     23:19.9      7:31/M
       5    Alastair Goodchild                Seattle  WA             4    10   M       3  1-19               24:10.2     24:10.2      7:48/M
       6    Anne Goodchild                    Seattle                 5    42   F       1 40-49               24:11.7     24:11.7      7:48/M
       7    Allen Richardson                  Everett                59    55   M       1 50-59               24:24.4     24:24.4      7:52/M
       8    Amanda Miller                     Issaquah               52    44   F       2 40-49               24:57.7     24:57.7      8:03/M
       9    Peter McKay                       Seattle                51    55   M       2 50-59               25:23.3     25:23.3      8:11/M
      10    Larry Chandler                    Tacoma                 14    56   M       3 50-59               25:40.2     25:40.2      8:17/M
      11    James Shepard                     Seattle                66    45   M       2 40-49               25:55.3     25:55.3      8:22/M
      12    Dan Kilpatrick                                           38    37   M       1 30-39               26:48.2     26:48.2      8:39/M
      13    Scott Hannah                      Seattle                29    50   M       4 50-59               26:53.4     26:53.4      8:40/M
      14    Alexander Moss                    Seattle  WA            81    32   M       2 30-39               26:54.3     26:54.3      8:41/M
      15    Nadia Jercovich                   Seattle                34    37   F       1 30-39               26:57.0     26:57.0      8:42/M
      16    Shari Wright                      Issaquah               77    46   F       3 40-49               27:16.9     27:16.9      8:48/M
      17    Jerry Griffin                     Olympia                28    44   M       3 40-49               27:25.7     27:25.7      8:51/M
      18    Lydia Mills                                               1    44   F       4 40-49               27:33.7     27:33.7      8:53/M
      19    Matthew Jorgenson                 Hoquiam                35    47   M       4 40-49               27:40.6     27:40.6      8:55/M
      20    David Olling                      Bothell                55    56   M       5 50-59               27:40.9     27:40.9      8:55/M
      21    Johnny Torchrun                   MLT                     2    33   M       3 30-39               27:41.3     27:41.3      8:56/M
      22    Mason McDaniel                    Seattle                49    48   M       5 40-49               28:21.0     28:21.0      9:09/M
      23    Lee Getzewich                     Issaquah               23    51   M       6 50-59               28:35.6     28:35.6      9:13/M
      24    Luke Brannon                      Bothell                12    43   M       6 40-49               28:38.8     28:38.8      9:14/M
      25    Carl Davison                                             89    52   M       7 50-59               28:44.6     28:44.6      9:16/M
      26    Scott Long-Genovese               Seattle                46    45   M       7 40-49               29:13.9     29:13.9      9:25/M
      27    Beth Hunter                       Seattle                33    45   F       5 40-49               29:26.5     29:26.5      9:30/M
      28    Steve Everist                                            88    47   M       8 40-49               29:54.4     29:54.4      9:39/M
      29    Melissa Morrisey                                         87    30   F       2 30-39               29:55.3     29:55.3      9:39/M
      30    Tamara Weismann                                          86    44   F       6 40-49               30:01.6     30:01.6      9:41/M
      31    Dereck DeBruler                   Duvall                 19    31   M       4 30-39               30:35.9     30:35.9      9:52/M
      32    Megan Gates                       Duvall                 21    25   F       1 20-29               30:36.8     30:36.8      9:52/M
      33    Robyn Coleman                     Bothell                16    48   F       7 40-49               30:57.9     30:57.9      9:59/M
      34    Greg Coluccio                     Seattle                17    55   M       8 50-59               31:10.8     31:10.8     10:03/M
      35    Sue Coluccio                      Seattle                18    52   F       1 50-59               31:11.8     31:11.8     10:04/M
      36    Bill Schwabenland                 Bothell                64    61   M       2 60-69               31:28.3     31:28.3     10:09/M
      37    John Serl                         Chehalis               65    48   M       9 40-49               31:42.0     31:42.0     10:14/M
      38    Allan Gordon                                             25    51   M       9 50-59               31:58.6     31:58.6     10:19/M
      39    Paul Lefebvre                     Seattle                45    53   M      10 50-59               32:54.6     32:54.6     10:37/M
      40    Jen Wagner                        Shoreline              75    37   F       3 30-39               33:19.7     33:19.7     10:45/M
      41    Curtis Smith                      Port Ludlow            68    47   M      10 40-49               33:20.7     33:20.7     10:45/M
      42    Cindy Holtzclaw                   Arlington              31    44   F       8 40-49               33:33.5     33:33.5     10:49/M
      43    Michelle Baroh                    Snohomish              11    49   F       9 40-49               33:34.8     33:34.8     10:50/M
      44    Carolyn Ladd                      Seattle                42    52   F       2 50-59               33:52.0     33:52.0     10:55/M
      45    Sheila Swanson                    Anchorage AK           73    50   F       3 50-59               34:09.2     34:09.2     11:01/M
      46    Richard Gates                     Lynnwood               22    54   M      11 50-59               35:54.1     35:54.1     11:35/M
      47    Lace Lawrence                                            44    31   F       4 30-39               35:55.3     35:55.3     11:35/M
      48    Jessica Green                     Everett                27    31   F       5 30-39               35:56.3     35:56.3     11:35/M
      49    Shane Wray                        Monroe                 76    36   M       5 30-39               36:02.3     36:02.3     11:37/M
      50    Mike Dodds                                               85    43   M      11 40-49               36:04.4     36:04.4     11:38/M
      51    Miriam Long                                              91    64   F       1 60-69               36:21.5     36:21.5     11:44/M
      52    Cynthia Mullis                                            3    52   F       4 50-59               37:35.0     37:35.0     12:07/M
      53    Laurie Balise                     Everett                10    46   F      10 40-49               37:47.7     37:47.7     12:11/M
      54    Susan Galbraith                                          80    39   F       6 30-39               38:04.1     38:04.1     12:17/M
      55    Jeff Kniveton                                            40    46   M      12 40-49               39:35.9     39:35.9     12:46/M
      56    Becki Kniveton                    Seattle                39    42   F      11 40-49               39:37.1     39:37.1     12:47/M
      57    Anna Marshall                     Seattle                48    37   F       7 30-39               39:50.6     39:50.6     12:51/M
      58    Julie Lancour                     Tacoma                 43    41   F      12 40-49               39:51.6     39:51.6     12:51/M
      59    Martin Rogers                     Seattle                60    36   M       6 30-39               40:07.4     40:07.4     12:56/M
      60    Renee Dodds                                              82    41   F      13 40-49               40:37.4     40:37.4     13:06/M
      61    Patricia Buchanan                                        83    42   F      14 40-49               40:41.9     40:41.9     13:07/M
      62    Russell Dodds                                            84    40   M      13 40-49               40:44.8     40:44.8     13:08/M
      63    Jen O'Ryan                                               56    47   F      15 40-49               41:59.0     41:59.0     13:33/M
      64    Virtus Haws                       Seattle                30    50   M      12 50-59               41:59.9     41:59.9     13:33/M
      65    John Pacunski                     Des Moines             57    53   M      13 50-59               42:37.4     42:37.4     13:45/M
      66    Alison Kemp-Pacunski                                     37    52   F       5 50-59               42:39.0     42:39.0     13:45/M
      67    Samantha Redsell                  Seattle                58    40   F      16 40-49               42:43.5     42:43.5     13:47/M
      68    Robyn Wykes                       Seattle                78     7   F       1  1-19               42:44.7     42:44.7     13:47/M
      69    Amy Schmidtzinsky                 Olympia                61    43   F      17 40-49               43:10.6     43:10.6     13:55/M
      70    Erika Ludwig                                             90    40   F      18 40-49               43:24.6     43:24.6     14:00/M
      71    Mika Munari                       Seattle                54    48   F      19 40-49               43:26.5     43:26.5     14:01/M
      72    William Hughes                    Lynnwood               32    45   M      14 40-49               43:41.0     43:41.0     14:05/M
      73    Valerie Chaparro                  Seattle                15    57   F       6 50-59               45:24.1     45:24.1     14:39/M
      74    April Asfour                      Tacoma                  7    33   F       8 30-39               47:28.7     47:28.7     15:19/M
      75    Laird Pfilip A. Junkins           Seattle                36    52   M      14 50-59               49:18.5     49:18.5     15:54/M
      76    CJ Gordon                                                26    12   M       4  1-19               50:54.2     50:54.2     16:25/M
      77    Dionne Gordon                     Bellevue               24    45   F      20 40-49               51:36.8     51:36.8     16:39/M
      78    Sara Engel                        Seattle                20    33   F       9 30-39               51:43.5     51:43.5     16:41/M
      79    Katie Stiles                      Bothell                70    37   F      10 30-39               51:43.9     51:43.9     16:41/M
      80    Steven Stiles                                            71    43   M      15 40-49               51:44.4     51:44.4     16:41/M
      81    Alexandra Steele                  Seattle                69    52   F       7 50-59               52:55.2     52:55.2     17:04/M
      82    Carrie Anderson                   Seattle                 6    36   F      11 30-39               52:56.1     52:56.1     17:05/M